24 Temmuz 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Sağlık » Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?
Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenmek hem sağlığımız açısından hem de vücudumuzdaki kilolarımız açısından oldukça önemlidir. Peki, sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenmek düzenli, yeterli ve dengeli beslenmektir. Vücudumuz günlük enerjisini sağlamak için hücrelerimizin görevlerini yerine getirebilmesi için, yağlar, karbonhidratlar, proteinler, mineral ve vitaminlerden yeterli ve dengeli miktarda almalıyız.

Vücudumuzun yukarıda saydığımız bütün besin gruplarına ihtiyacı vardır. Herhangi bir besin grubunu eksik aldığımızda dahi vücudumuzun sağlığı bozulur ve birçok rahatsızlıklar ve hastalıklar başlayabilir. Örneğin; protein ağırlıklı beslenip karbonhidratsız kalmak oldukça yanlış bir beslenme şeklidir. Bu nedenle her besin grubundan yeterli ve düzenli bir şekilde almamız gerekir. Birçok kişi sağlıklı beslenmenin yolunu bir türlü kavrayamamış olup sağlıklı beslenme nasıl yapılmalıdır? gibi sorularla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yazımızda sağlıklı beslenmenin yollarını bulabileceksiniz.

Beslenme piramidi

Beslenme piramidi 5 besin grubundan oluşup bizlere hangi sırayla ve ne kadar sıklıkla tüketmemizi gösteren bir grafiktir. Beslenme piramidinde başlıca yer alan besin grupları, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, protein ve yağlardır. Piramidin en alt basamağından en üst basamağına çıkıldıkça daha az tüketilmesi gereken yiyecekleri görmekteyiz. Piramidin en alt basamağında yer alan ekmek, tahıl, pirinç, makarna gibi karbonhidratlar sıklıkla tüketilmesi gereken yiyecekleri gösterirken, piramidin en üstünde yer alan sıvı ve katı yağlar ve tatlılar en son ve en az tüketilmesi gereken besin grubunu ifade etmektedir. Beslenme piramidi tüketeceğiniz gıdalarda doğru seçim yapmanız için yol göstericiniz olabilir.

Karbonhidratlar

Besin piramidinin en altında yer alan gruptur. En sık tüketilmesi gereken besin grubu olup ekmek, makarna, pirinç, bulgur gibi tahıllı yiyeceklerdir.

Mineraller

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz basamak minerallerdir. Mineraller besin piramidinde karbonhidratlardan sonra gelmektedir ve sık tüketilmesi gereken besin grubundadır. Sebze ve meyvelerde zengince bulunan mineraller(çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, iyot vb.) hücrelerin korunması ve enerji sağlaması için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sağlıklı cilt, kemik ve diş yapısı için de mineraller oldukça önemlidir. Mineraller kan basıncı, kalp ritmi, vücuttaki sıvı homeostazı gibi vücutta birçok düzenleyici fonksiyonda rol oynamaktadır.

Proteinler

Daha çok et ve et ürünlerinde (balık, dana, sığır, koyun vb.) bulunan ve daha az olarak da hububat ürünlerinde bulunan proteinler vücuttaki kas oranı açısından oldukça önemlidir. Kaslar vücuttaki en etkili kalori yakıcı bölümdür. Bu nedenle proteinler kasların güçlendirilmesi için oldukça önemli besin grubudur. Proteinler besin piramidinde minerallerden sonra gelen daha az sıklıkta tüketilmesi gereken besin grubu içerisindedir.

Yağ ve şeker

Besin piramidinde en üst sırada yer alan ve çok az tüketilmesi gereken besin grubu içerisinde yağlar ve şekerler yer almaktadır. Ancak yağda taşınan vitaminlerden olan A,D,E,K vitaminleri için taşıyıcı görev yaptıkları için aynı zamanda sağlığımız için tüketilmesi gereken besin grubudur. Sıvı ve katı yağlar ile birlikte tatlı ve şekerler bu grupta yer almaktadır.

Dengeli beslenmenin yolları

Birçok kişinin sormuş olduğu sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabı aslında besin piramidine göre olmalıdır. Bunun yanı sıra verilebilecek tavsiyeler arasında aşağıdakiler de yer almaktadır.

 • Sabit kilonuzda kalmaya özen gösterin.
 • Mutlaka meyve tüketin.
 • Aşırı protein alımınızı azaltın.
 • Fazla şekerden uzak durun.
 • Doğru yağları doğru zamanlarda tüketin ve az yağlı yiyin.
 • Diyetinize çeşitlilik katın.
 • Sebze mutlaka tüketin.
 • Balık yemeye özen gösterin.
 • Tuzlu yiyeceklerden sakının.
 • Sık sık ve az yiyin.
 • Yemeklerde bol bol su için.
 • Daha çok lifli gıdalar tüketin.
[Toplam:1    Ortalama:4/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sizin için hazırladığımız Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri ile Sarı dişleri doğal yöntemlerle beyazlatmak ve parlatmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir