24 Temmuz 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Moda » Tırnak Sanatı » Protez Tırnak Nedir?
protez_tirnak

Protez Tırnak Nedir?

Takma Tırnaklar, sahte tırnaklar, protez tırnaklar, moda tırnaklar ya da tırnak uzatma olarak da bilinen takma tırnaklar, moda aksesuarları olarak tırnaklara uygulanan kaplamalardır. Diğer tasarımlar özellikle gerçek tırnak görümünden farklı olsun istenirken, yapay tırnakların gerçek tırnak görünümüne en yakın görünümde olması istenir.

Çeşitler

Yapay tırnaklar doğal tırnakların yerine kullanılmaz, onlara eklenir. Yapay tırnak yaratma konusuna iki ana yaklaşım vardır—uçlar ve  formlar. Uçlar tırnak şeklinde olan hafif plastik tabakalardan yapılır. Doğal tırnağın ucuna yapıştırılırlar. Daha sonra tüm tırnağa akrilik uygulanır. Uçlar şimdilerde birçok farklı renk ve tasarımlarıyla; sarı, mavi gibi klasik renkleri; aynı zamanda frapan tarzda  hayvan desenli, metalik renkleriyle satışa sunulmaktadır. Formlar tırnağın üzerine tutturulur ve yapay tırnağa akrilikle model verilir. Daha sonra form kaldırılır. Tırnağa düzgün bir şekil verilir ve tırnak cilalanır.

Daha uzun, daha iyi gözüken yapay tırnaklar yaratmak için kullanılabilecek birçok popüler teknik vardır.

Bu popüler malzemelerden biri “Polimetil metakrilat akrilik”tir. Polimer tozla sıvı monomerin bir karışımıdır ( etil metakrilat gibi). Karışım, uygulamadan 20-30 saniye sonra sertleşmeye başlar ve 15 dakika içinde tamamen kurur. Toz ve sıvı akrilik çeşitli solventler kullanılarak çıkarılabilir (genellikle aseton kullanılır). Yapay tırnağın her tabakasını çıkarmak için tırnak törpüsü kullandığınızda genellikle tırnağı çıkarmak 20/30 dakika alır.

UV jel isimli diğer bir malzeme (kimyasal adıyla polimer reçine) ultraviyole ışınlar altında kurur. Bunlar markaya göre kalite ve özellik açısından çeşitlilik gösterir (esneklik, güç gibi) ama daha pahalı olabilirler. Genellikle organik solventler kullanılarak çıkarılamazlar, törpülenmeleri gerekir (ya da tırnak doğal olarak uzatılarak kendiğiliğinden çıkması beklenir). Aseton kullanılarak kola ve hızlıca çıkarılabilen UV jelleri de vardır.

Akrilik ya da jellere diğer bir popüler alternatifse fiberglas ya da ipek tırnaklardır. Fiberglas ya da ipek kumaşlar tırnak yüzeyine ya da ucuna uygun bir şekilde kesilerek yapılırlar. Daha sonra reçine ya da zamkla yapıştırılırlar. Bunlar akrilik ya da jel işlemlerinde kullanılan kimyasallara karşı alerjik olanlar için alternatiflerdir. Bu çeşit tedaviler genellikle kırık tırnakları korumak için kullanılırlar. İpek ya da fiberglas kaplamalar tırnağın bir taklidi olarak kullanılırlar ve bu sayede tırnağın ayrılması veya daha fazla zarar görmesini engellerler.

Başka malzemeler de kullanılacağı gibi bu sayılan malzemelerin çeşitli kombinasyonları da kullanılabilir. Aynı zamanda evde uzman yardımı olmadan hızlıca uygulanabilen geçici daha ucuz esnek uçlar da vardır.

Akrilik tırnak tozları çeşitli renklerde satılmaktadır ve üzerlerine çizgiler, parıltılar ya da çok popüler olan Fransız manikürü uygulanabilir (pembe, ten rengi ya da beyaz).

Sağlığa Faydaları

Akrilik tırnaklar kırık, zarar görmüş, kısa ya da kötü görünen tırnakları gizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda insanların tırnaklarını yemelerini, tırnak kırılma ve ayrılmalarını önler. Tırnaklar istenildiği uzunlukta ve güçte doğal olarak uzatılamıyorsa kullanılırlar. Bu problemler uç ekleme, tırnak yapma, tırnak sarma ya da akrilik kaplamalar kullanma gibi belirli tırnak teknikleri kullanılarak çözülebilirler. Fakat; akrilik tırnaklar çıkarıldıklarında genellike doğal tırnağı inceltirler.

 

Riskleri

Düzgün uygulandıklarında protez tırnaklar problem yaratmazlar. Fakat uzun dönem kullanımlarda ve kötü uygulandıklarında tırnaklara ciddi zararlar verebilirler ve tırnağın doğal olarak uzamasını engelleyebilirler. Protez tırnaklarda en çok karşılaşılan sorun gerçek ve takma tırnak arasında oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonlardır.

Protez tırnaklar doğal tırnak yüzeyine uygulandıklarında, tırnağı sert bir yüzeye sürtmek kadar zararsız bir şey gibi protez tırnaklarda meydana gelebilecek bozulmalar; tırnağın yatağından çıkmasına sebep olabilir. Bu; bakteri ve mantarların bu alandan girip enfeksiyon yaratmasına sebep olabilir. Aslında bazı hastaneler; çalışanlarının protez tırnak yaptırmalarına izin vermiyorlar. Çünkü yerleşmesi muhtemel enfeksiyonların hastalara geçme riski bulunmaktadır. 1990’ların sonlarında bir hemşireden bebeklere bulaşan akrilik tırnak enfeksiyonu yüzünden birçok ölüm yaşandı. Sıhhi gereklilikleri yerine getirmeyen güvenilir olmayan salonlarda protez tırnak yaptırdığınızda da enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Akrilik tırnakları yaparken kullanılan malzemelerin yanıcı olması ile ilgili de endişeler mevcuttur. Potansiyel zararları önlemek için saç düzleştiricilerinden, kurutucularından saç maşalarından, yemek pişirirken ısıdan ve ateşten uzak tutulmaları gerekir.

Mesleki sağlık bakış açısıyla bakılırsa, çalıştıkları zaman boyunca kimyasal dumana maruz kalan tırnak salonu çalışanlarının da zarar gördüğü söylenebilir.  Metil metakrilatın kullanımı yasaklanmış olsa da, etil metakrilat; yapay tırnaklarda hala kullanılmaya devam ediyor. Bu da kontakt dermatite, astıma, gözler ve burunda alerjiye yola açabilir. Tırnak salonu çalışanları aynı zamanda tolüen, dibutil ftalat, formaldehit gibi kimyasallara da maruz kalırlar.

Kaynak: wikipedia.org/

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Tırnak Sanatı

Tırnak Sanatı

Tırnak Sanatı Nail Art tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayınca ülkemizde de büyük ilgi gördü. Bayanların tırnak sanatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir