23 Temmuz 2017 - Pazar
Anasayfa » Evlilik » Pırlanta
Pırlanta

Pırlanta

Birçok insan pırlanta ile elmas arasındaki farkı pek ayırt edemez, pek çoğumuz onların iki farklı taş olduğunu zanneder, oysa ikiside aynı taştır, yalnızca kesim şekilleri onları farklı kılar. Elmaslar pırlantanın ham-işlenmemiş halidir yani pırlantanın işlenmeden önceki ham haline elmas denir. Elmaslar zamanın başlangıcından milyarlarca yıl öncesinden günümüze kadar kendini yaşamış tarihe tanıklık etmiş bir mücevherdir.

 

Pırlanta da gökyüzündeki bazı yıldızlardan bile daha yaşlıdır, bu özellik onların çok eski bir elementken evrenin ölümsüz değerlerinden biri haline getirmiştir. Aslında aynı kalite ve standartlara sahip olan pırlanta ve elmastan, pırlanta elmasa göre daha değerli ve pahalıdır.

 

Çeşitli kültürlere göre bu iki mücevherin çeşitli mucizelere sahip özellikleri vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Pırlanta Romalılara göre yıldızlardan kopan parçalar olarak değerli görülürken, Yunanlılara göre tanrıların gözyüşlarıdır. Elmaslarda ise Hintlilerin inanışlarına göre kötülükleri kovan bir tılsım özelliği vardır. Kralların harbe giderken elmas takmaları, kraliçelerin güç için elmasa sahip olmak istemeleri gibi bir çok efsane elmasın değerine değer katarak günümüze kadar getirmiş olup her bayanın hayalini süslemeye ve sahip olma arzusu içinde hayal kurmaya davet etmiştir..

Pırlanta dünyadaki en değerli maneviyatın yani aşkın simgesi olarak değerli ve yok edilemez olmuştur. Pırlanta yüzük hediye etmekte dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bir gelenek haline gelmiştir. Hiçbir hediye aşkı pırlanta kadar daha iyi anlatamaz, pırlanta hediye etmek yada almak o anların değerini artıracak, ölümsüzlüğün temelini atacaktır. Çünkü pırlanta sonsuzluktan bir parçadır. Bu sonsuzluk sembolünü yaklaşan yılbaşında sevdiklerinize daha iyi anlatmak için sizde paylaşacağımız birbirinden müthiş pırlanta yüzük, bileklik, kolye, küpe gibi çeşitlerden birini mutlaka almayı unutmayın…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Alo Şiddet Hattı

Alo Şiddet Hattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve şiddete maruz kalanlara destek için “Alo Şiddet …

2 Yorumlar

  1. gülşen

    Merhaba,
    Nişan arefesinde olduğum şu zamanda gerçekten işe yarayan bir makale oldu.Teşekküler…

  2. Nagehan

    pırlanta almayı unutmayın demişsin ama fiyatından bahsetmemişsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir