25 Temmuz 2017 - Salı
Anasayfa » Giyim & Aksesuar » Parfüm » Parfüm nasıl seçilir, kullanılır ve saklanır
Parfum
Parfum

Parfüm nasıl seçilir, kullanılır ve saklanır

Parfümü nasıl seçmeliyim, nasıl kullanmalıyım ve nasıl saklamalıyım sorularının cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Kesinlikle başkalarının üzerinde kokusunu beğendiğiniz parfümleri hemen almayın. Cilt özellikleri ve ph değerleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle başkasının üzerinde kokusuna bayıldığınız çok beğendiğiniz bir parfüm sizin teninize uyum sağlamayıp, aynı kokuyu vermeyebilir. Dolayısıyla parfümü kendi teninizde test etmeden satın alma hatasını yapmayın.

Parfümlerin asıl kokuları teninize temas edince ortaya çıkmaktadır. O yüzden parfümlerle ilgili olarak şişelerinden koklayıp karar verme yoluna gitmeyin. Bileğinizin üzerine az miktarda sürerek parfüm kokusunun oturması için en azından beş on dakika bekleyin. Bu zaman zarfında parfümde bulunan alkol buharlaşıp, parfümün teninizin özelliğiyle uyumu tamamlanacaktır. Asıl parfüm kokusu ve parfümün etkileri açığa çıkacaktır.

Parfüm konusunda düşülen başka bir hata ise aynı anda birden fazla koku denenmesidir. Sağlıklı tercih için en çok üç farklı koku denemelisiniz. Üçten fazlasını deneyecek olursanız burnunuzun farkı algılamasına engel olacaksınız.

Parfüm tercihi yaparken kendi ten kokunua uyum sağlayan, onunla bütünleşen özellikteki kokuları seçmelisiniz.

Zaman içerisindeki hava sıcaklığı ve havadaki nem değişiklikleri parfüm kokularının yoğunluk ve kalıcı olmalarını etkilediği için tek bir parfüm kokusuna bağlı kalmamanız daha iyi olacaktır.

PARFÜMÜ NASIL KULLANMALIYIM
Parfüm kullanırken dikkat edilecek en önemli şey cildinizin temiz ve daha önce sürülen kokulardan arındırılmış olması hususudur. Parfümün teninizde daha kalıcı olmasını sağlamak için duştan veya banyodan sonra sürmelisiniz. Teninizdeki gözeneklerin açılmış olması cildinizin kokuları daha iyi emerek tutmasını sağlayacaktır. Banyo esnasında ve sonrasında kullandığınız parfümün yan ürünlerini kullanarak parfüm kokusunun kalıcılığını atrıtabilirsiniz.

Parfümlerinizi nabzınızın attığı yerlere, yani bileğinize, boyun bölgenize, göğüs arasında, kulak arkalarına, ayrıca dirsek ve dizlerin arkalarına sıkabilirsiniz. Bu bölgelerin daha sıcak ve nemli olması nedeniyle parfüm buralardan aha iyi yayılıp daha güzel koku yayacaktır.

Cilt tipinizde parfüm kalıcılığıyla yakından alakalıdır. Yağlı ciltler parfümün daha kalıcı olmasına olanak sağlar. Bu nedenle eğer cildiniz kuru ise sürdüğünüz parfüm miktarını artırmanız gerekebilir. Parfümleri yaklaşık on beş cm. uzaklıktan sıkmalısınız.

PARFÜMÜ NASIL SAKLAMALIYIM
Parfümlerinizi saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ısı ve ışıktan uzak bir ortamda tutmanız gerektiğini bilmenizdir. Işıklı ortam parfümlerin hem kokularının hem de renklerinin bozulmasına neden olan önemli bir etkendir. Ayrıca ısı da parfümlerin bozulmalarına neden olabilmektedir.
Dökme şişelerin yerlerine sprey şişeleri seçebilirsiniz. Çünkü dökme şişeler kullanılırken ellere temas etmekte ve böylelikle parfümün bakterilere açık bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu da parfümlerin bozulmasına neden olmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

One comment

  1. melek

    güzel bilgiler, parfümlerimi artık daha bilinçli kullanacağım sayenizde, teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir