24 Temmuz 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Diyet » Lifli Besinler ile Beslenmenin Önemi

Lifli Besinler ile Beslenmenin Önemi

Lifli besinler ile beslenmenin önemi ve faydalarını bu yazımızda bulacaksınız. Kendimize uygun diyet programları uyguladığımız şu günlerde aslında en önemli konulardan bir tanesi de lifli yiyeceklerin bol tüketilmeyişidir. Lifli yiyeceklerin hem kilomuzu hem sağlığımızı koruyacağını lütfen unutmayın. Her sabah kahvaltınızda lifli yiyeceklerin bulunmasına dikkat etmelisiniz ve inanın lifli besinleri sürekli olarak tüketmeye başladıktan sonra kendinizi daha fit, daha enerjik hissedeceksiniz.

Lifli Besinler ile Beslenmenin Önemi

Sizler için lifli besinleri, sağladığı faydaları araştırdım ve birkaç örnekle şöyle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kahvaltıya tahıllı besinler ile başlamalısınız. Günlük erkeklerin 38 gram, kadınların ise 25 gram lif almış olması gerekmektedir. Kahvaltıda olduğu gibi tüm öğünlerde de tam tahıllı ekmeklerden tüketmeye çalışmalısınız. Tam tahılların ve yüksek lifli yiyeceklerin diyabet ve kalp krizi riskini azalttığını biliyor muydunuz?

Lifli Besinler
Lifli Besinler

Öğün aralarında atıştırabileceğiniz lifli meyveler arasında ahududu, muz, yaban mersini, böğürtlen, kabukları ile tüketilen armut, elmayı örnek verebiliriz. Kuru meyvelerden ise kuru erik, hurma, kayısı, kuru üzüm denemelisiniz ki faydalarına değinecek olursam kuru meyvelerde lif çok olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığı da önler, bu hali ile de tabiki kilo vermede sıkıntı olmaz.

Yine mutfağımızda genellikle bulunan lifli sebzelerden örnek vermek istiyorum ki şöyle bezelye, mısır, ıspanak, patates, brokoli ve enginardır. Bu tür sebzeleri genellikle yemeklerde, çorbalarda ve salatalarda kullanıyoruz değil mi? Herkesin mutfağında bulunan kuru fasülye de lif değeri yüksek bir besindir ki hafta en az iki defa tüketilmelidir.

Lifli Besin
Lifli Besin

Fasulyenin yanı sıra tüm baklagillerin lif değerlerinin yüksek olduğunu bilmelisiniz. Keten tohumu da lif değeri yüksek besinler arasındadır ve keten tohumunu pişmiz sebze yemeklerinin üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz. Genellikle yanlış bilinen bir konuyu da açıklığa kavuşturalım istiyorum, kuruyemiş ve tohumlardan uzak durmak. Bu bilgi yanlış bilgidir. Oysa kuruyemişlerden olan çiğdem lifli besinler arasındadır, badem, ceviz şeklinde sıralayabileceğimiz kuru yemiş olarak tabir ettiğimiz çerezleri gün için belli miktarlarda tüketmeliyiz.

Güne tam tahıllı besinler ile başlamamız gerektiğini belirtmiştim, şimdi de günü kapatırken akşam yemeklerinde de tam tahıllı besinleri tercih etmelisiniz. Çünkü tam tahıllı besinler tokluk hissi verecektir. Tahıllı yiyecekleri sizlerle paylaştıktan sonra uzmanların kilo verme konusunda özellikle tahıllı besinleri tercih etmememiz gerektiğini belirttiklerini unutmamalısınız. Lifli besinler ve faydaları hakkında hazırlanan yazımızın sonuna geldik. Bir başka yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda ortaya çıkan aşırı kilo artışı, aşırı yemek yemenin bir sonucu olarak gözlemlenmektedir. Aşırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir