23 Temmuz 2017 - Pazar
Anasayfa » Yemek » Salatalar - Mezeler » Lakerda nasıl yapılır
lakerda

Lakerda nasıl yapılır

Lakerda aslında çiğ balıktır. Tabi çiğ balık denilince akla ilk suşi gelir. Ama lakerdanın suşi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Izgara, buğulama veya tava yöntemleriyle pişirilmez. Lakerdayı pişiren ve uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan lakerda hazırlanırken koyulan kalın tuzdur.

 

 

 

Lakerda
Lakerda

Balık palamut ise, kılçıktaki yuvarlak ilikler çıkartılmalı, balığın kanı iyi akıtılıp beyaz etiyle yapılmalıdır, böylece daha uzun süreli bir muhafaza söz konusu olur. Lakerda zeytinyağı ve limon karışımı içinde biraz bekletilip yenildiği taktirde daha lezzetli olur. Lakerda nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi birazda lakerda tarifi verelim…

Lakerda yapılacak balık temizlenmemiş olarak satin alınır. Etinin dağılmadan kesilebilmesi için kesmeden önce yarım saat buzlukta bekletmek yararlı olacaktır. Daha sonra gayet keskin bir bıçak yardımıyla kafası ve kuyruğu kesilip ayrılır. Gövde kalın dilimlerle kesilir ve bu dilimler suda iyice yikanir. Balığın bel kemiğinin içindeki ve etrafındaki delikler titizlikle temizlenir. Burada en önemli nokta balıkta hiçbir şekilde kan veya kan pıhtısı kalmamasıdır.Derin bir kaba yoğun tuzlu su hazirlanir ve temizlediğimiz dilimler bu tuzlu su içine konularak buzdolabinda bir gün boyunca bekletilir. Daha sonra bu dilimler yıkanıp süzülür.

Bir kavanozun dibine yarım santim kadar tuz konulur. Bir balık dilimi alınır ve uzerine bir miktar karabiber cekirdegi ile defne yaprağı konulur. Bu dilim kavanozun icindeki tuzun uzerine konulur. Daha sonra diğer dilimler de benzer şekilde tuzun üzerine yerleştirilir. Bir seviye balık dilimleri ile örtülünce bunun üzerine yine yarım santim kalınlığında tuz konulur. Bu şekilde bütün dilimler, aralarında tuz katmanları olacak şekilde kavanozun icine istif edilir. En uste de 1-2 santim kalınlığında tuz konur.

Lakerda

Ertesi gun, kavanozun icinde balığın suyunun olustugu gorulur. İki gun sonra kavanozun içinde biriken su en üst sıradaki balığın seviyesine çıkmamışsa gereğinden fazla tuz kullanilmis demektir. Aksine oluşan su tuzun hepsini eritmisse gereğinden az tuz kullanılmış demektir. Bu nedenle tuz kullanımına dikkat etmek gerekir. Kavanoz bir 10 gun kadar bekletilir. Artık lakerda olusmustur. Ihtiyac oldukca üstteki balık dilimleri alınır ve derince bir kaptaki tatlı suyun içinde, buz dolabında 24 saat bekletilir. (Tuzunun gittiğinden emin olmak icin bu suyu zaman zaman degistirmek gerekebilir) Daha sonra balik diliminin derisi soyulur, parcalara bolunerek tabaga konur, zeytinyagi ve limon ile servis yapilir.

Afiyet olsun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

One comment

  1. seda akman

    Bir karadenizli olarak lakerdanın müthiş bir lezzet olduğunu söyleyebilirim.Sitenizi çok güzel buluyorum,devamlı takipçiniz olacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir