25 Temmuz 2017 - Salı
Anasayfa » Bakım » Cilt Bakımı » Koltuk Altı Terlemesini Önleme
Koltuk Altı Terlemesini Önleme

Koltuk Altı Terlemesini Önleme

Girdiğimiz yaz günlerinde sıcakların artması ile birlikte bir çok sorunla karşı karşıya geliyoruz. Bunlardan en çok göze batanlardan ve gerçekten kötü bir görünüme neden olan koltuk altı terlemesi dir değil mi? Elbette bu kadar sıcak bir havada terlememenin imkanı yok ancak aşırı terleme yaşam kalitemizi tehdit altına almaktadır. Yapılan araştırmalara göre insanların % 1 ile % 3 ‘ü aşırı terleme sorunu ile uğraşmaktadır. Aşırı terleme genellikle genç erişkinlik dönemlerinde ve ergenlik dönemlerinde görülmektedir.

Terleme nedir diyecek olursak terleme, vücudumuzun kendisini soğutma yöntemi diyebiliriz. Vücutta terlemeyi ayarlayan sempatik sistem olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu sempatik sistemdeki ayar bozulduğu anda aşırı terleme meydana gelir. Özellikle koltuk altı bölgelerinde aşırı terleme görülmektedir. Terlemenin türleri vardır elbette. Genelleştirilmiş terleme lenfoma ya da endokardit, obazite, düşük kan şekeri ve ilaçlar nedeni ile meydana gelebilir. Bir diğeri ise genetik olduğu düşünülen fokal terlemedir. Vücudun sadece belli bölgelerinde sıklıkla görülen terleme şeklidir. Özellikle ayaklar, koltuk altı ya da avuç içinde aşırı terlemeler meydana gelebilir.

Koltuk altı terlemesini nasıl önlerim?

Koltuk altı terlemesini önleme
Koltuk altı terlemesini önleme

Aşırı terlemenin yaşantımızı olumsuz yönde etkileyeceğini yukarıda belirtmiştim. Aslında geçici tedavi yöntemlerinden olan krem, botoks, losyon ya da iyontoforez yardımı ile bir nebze terlemeden kurtulma şansına sahibiz ancak geçici bir çözüm yöntemi olduğu için bizi çok fazla tatmin etmeyeceğini düşünüyorum. Zaten her gün yaptığımız şey değil mi krem ya da losyon. Terlemenin kalıcı tedavisi de var tabi ki. Bunlar neler mi? Kilpsli ETS yaptırabilirsiniz. Çok uzun sürmeyen bu işlemde başarı oranı da oldukça yüksek. Tavsiye edilmiş bizlere. Aşırı terlemeyi doğal yöntemlerle de önlemenin mümkün olduğu belirtilmiş aslında. Bunlar nelermiş bir bakalım. Diyetisyenler sindirimi zor olan meyve, kırmızı et, çiğ olarak tüketilen sebzeler, şekerli tatlılar, kafeinli içecekler, baharatlı yemekler terleme nedeni olarak görülmektedirler. Ayrıca başka bir öneri de şu şekilde sunulmuş bizlere, elma sirkesi, limon suyu ya da toz olarak koltuk altına uygulanan mısır nişastası terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz şeklinde. Elbette aşırı terlemenin üzerimizdeki kıyfatler ile de ilgisi büyük. Daha çok nem emen kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Az da olsa terlememizi önler diye düşünüyorum.

Koltuk altı terlemesini önleme başlıklı yazımızın böylelikle sonuna geldik. Bir başka yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Doğal ürünlerle sivilce tedavi

Doğal Ürünlerle Sivilce Tedavisi

Sivilce, genellikle ergenlik döneminde hormonal nedenlerle cildin aşırı yağlanması ve deri gözeneklerinin salgılanan bu yağdan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir