25 Temmuz 2017 - Salı
Anasayfa » Diyet » Karatay Diyetinde Yeni Formül
Karatay Diyeti

Karatay Diyetinde Yeni Formül

Canan Karatay bilindiği gibi diyet, sağlıklı ve dengeli beslenme, kilolardan kurtulma konularında alışılagelmişin dışında diyetisyen olarak gündeme gelen bir isimdir. Soyismiyle anılan “Karatay Diyeti” beslenme programını hazırlamıştır. Bu yazımızda Canan Karatay’ın Karatay Diyeti’nde yaptığı yenilikleri sizlerle paylaşacağız. .

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan ve çoğu insanda görülmeye başlanan obezite probleminin önemini vurgulayan Canan Karatay, dikkat edilmemesi halinde obezite sorunu yaşayan insanların çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtiyor.

Canan Karatay devamla: “Önerdiğim diyetin klasik diyetlerle alakası yok. Benim diyetim tamamen sağlıklı beslenmedir. Vücuda sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağlar girmelidir. Ülkemizde yıllarca yağın kalp hastalığına sebep olduğu söylenmiştir ancak bu ispat edilmemiştir. Karbonhidratlar nedir? Şeker ülkemizde çok tüketilir. Un da aşırı rafinedir. Bütün bunlar karbonhidrattır. Bunlar vücuda girer girmez şekere dönüşür. Artık yağlar tehlikeli değil, şekerler tehlikelidir.” diyor.

Canan Karatay, insanlara yıllardır şekerin değil yağın tehlikeli olduğunun söylediğini belirtiyor. Karatay’a göre, şeker vücuda girdiği andan itibaren yağa dönüşerek vücutta depolanıyor.

Ülkemizde de şeker tüketiminin normalin üstünde olduğunu ifade eden Karatay, “Şeker ve şeker içerikli ürünlerden uzak durduğumuz sürece sağlığımızı korumuş oluruz.” diyor.
Ayrıca beyaz ekmek tüketimi konusuna da değinen Karatay, mümkün olduğu kadar ekmekten uzak durulmasını söylüyor. Unun vücuda girdiğinde şekere dönüştüğünü söyleyen uzman doktor, “Taş değirmenin unundan yapılan eski siyah ekmekler olduğunda azıcık tüketilebilir.” diyor.

Beslenme hususunda uzman olan doktorun tavsiyeleri şu şekilde:

Profesör Doktor Canan Karatay, meyvede de şeker bulunduğuna blirterek; “Meyve sabah kahvaltıda peynirle yenebilir. Çok da güzel olur. Biz de kuru meyveleri sabah kahvaltısında öneriyoruz; ancak ölçülü yendiği takdirde. meyve bütünüyle tüm lifleriyle yenmeli. Ancak hareket etmeli, yürüyüş yapmalısınız. Akşam yiyip yatmak tehlikelidir.” bilgisini veriyor.

Bunun yanı sıra günlük olarak mutlaka en az yirmi dakika yürünmesi gerektiğini ve günde iki öğün yemenin daha iyi olacağını ifade ediyor. Yoğurt ve tereyağının ise evde yapılanlarının daha sağlıklı olduğunu özellikle vurguluyor.

Karatay diyeti ile ilgili geniş kapsamlı yazıları ve güncel bilgileri modavebakim.com’da takip edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda ortaya çıkan aşırı kilo artışı, aşırı yemek yemenin bir sonucu olarak gözlemlenmektedir. Aşırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir