23 Temmuz 2017 - Pazar
Anasayfa » Pratik Bilgiler » Kalan Çayları Dökmeyin
Çayın faydaları
Çayın faydaları

Kalan Çayları Dökmeyin

Çay hayatımızın vazgeçilmezlerindedir. Çayın en mühim özelliklerinden biri doğal olmasının yanı sıra ve içerisinde yapay renklendiriciler, koruyucular ve kokulandırıcılar bulunmamasıdır. Hemen hemen hergün çay demler içeriz. Demlikte kalan çayı ise dökeriz. Bu yazımızı okuduktan sonra artık kalan çayları dökmeyeceksiniz. Neden mi? Çünkü çay sadece damağınıza değil sağlığınıza da hitap ediyor…

Mat saçlar için:
Saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Son kez şampuanla köpürttükten sonra bu sefer su ile durulamayın çaydanlıkta kalan ılık çayla durulayın. Bunun sonucunda saçlarınızın ışıl ışıl parladığını göreceksiniz.

Ayak kokusu için:
Ayak kokusu sorununuz varsa her aşkam uyumadan önce ılık çayla doldurulmuş bir kaba ayaklarınızı sokun ve bu işlemi her akşam on dakika boyunca uygulayın. İki haftada ayak kokunuzun kaybolduğunu göreceksiniz.

Boğaz ağrısı için:
Çayı süzün, çay demini soğutun ve boğazınıza gargara yapın.

Yağlı ciltler için:
Banyo yaparken çıkmadan önce son su olarak bir demlik çay ile vücudunuzu ovuşturun. Balsam etkisi yapacaktır. Vücudunuza iyi gelecektir.

Vücutta bulunan yaraların temizlenmesi için:
Vücudunuzda bulunan yaraları temizlemek için de çay kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla çay sürmek antibiyotik etkisi gösterecektir ve yaraların temizlenmesini sağlayacaktır.

Elde kalan balık ve soğan gibi kokulara son:
Balık ayıkladıktan veya soğan soyduktan sonra eldeki kokulardan kurtulmak büyük problemdir. Bunun da çözümü çayda.. Ellerinizi demli çay ile yıkarsanız bu kokulardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Göz çapakları için:
Kaynatılmış çayı bir kaba koyarak buharının gözünüze gelmesini sağlayın. Veya ılık çayı gözlerinize ve çevresine tatbik edebilirsiniz.

Dil ısırmasından kaynaklı yaralar için:
Bununda çözümü demlikteki çaydadır. Ağzınızı günde üç defa çay ile gargara yaparsanız dilinizin on gün yerine yerine iki üç günde iyileştiğini göreceksiniz.

Kokan buzdolapları için:
Demlikte kalan çay posaları kurutulup bir tabak içerisinde buzdolabınızın orta raflarından birine yerleştirilirse buzdolabı kokusundan kurtulabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

One comment

  1. Nesrin

    Çayla ilgili çok faydalı şeyler paylaşmışsınız. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir