27 Haziran 2017 - Salı
Anasayfa » Sağlık » Greyfurt Faydaları
Greyfurtun Faydaları Nelerdir

Greyfurt Faydaları

Subtropikal bir narenciye çeşidi olan greyfurt ülkemizde yaygın olarak son 8 ile 10 yıldır kullanılmaktadır. Ekşi ve hafif bir acı tadı olan greyfurt yaygın bir şekilde Çin’de ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Portakala benzeyen bu meyve hafif sarı ile turuncu arasında kalın bir tabakaya sahiptir. Sağlık açısından birçok faydası olduğu bilinen greyfurt her geçen gün çok daha fazla tüketilmeye başlanmaktadır. İçerisinde birçok vitamin, mineral ve besin içeren bu meyve çok iyi bir lif kaynağıdır. Neredeyse yok denecek daha az bir şekilde kolesterol içeren greyfurt faydaları arasında protein açısından oldukça zengin olmasını da söyleyebiliriz.

Vitamin ve mineral deposu greyfurtGreyfurtun Faydaları Nelerdir

Greyfurt içerik olarak folatlar açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra niasin, E vitamini, K vitamini, piridoksin, A vitamini, C vitamini, tiamin,riboflavin, pantotenik asit gibi vitaminler açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Mineral yönünden de içerisinde demir, bakır, magnezyum, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko ve manganaz gibi pek çok minerali barındırmaktadır. Aynı zamanda likopen deposu olduğu bilinen greyfurt beta karoten açısından da oldukça zengindir.

Peki, greyfurtun sağlık açısından faydaları nelerdir?Greyfurtun Faydaları

İçeriğinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunduran greyfurt sağlık açısından da birçok önemli rol oynamaktadır. İçeriği bu kadar zengin olan greyfurt faydaları da saymakla bitmemektedir. Bu faydaları sıralayacak olursak;

  • Kansere karşı vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle içeriğinde bulundurduğu flavonoidler sayesinde kanserojen maddelere karşı mücadele etmektedir. Müshil görevi sayesinde de kolon kanseri vakalarını azalttığı gibi, sindirimi de düzenlemektedir.
  • Greyfurt kilo vermenizi kolaylaştırır. Kilo vermenizi ise içeriğinde bulundurduğu bol miktarda su sayesinde sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektedir.
  • Greyfurtun sağlık açısından başka bir faydası da görme yeteneğini geliştirmesidir. Özellikle pembe ve kırmızı greyfurtun görme sağlığında oldukça etkili olduğu ve göz yorgunluğunu azalttığı bilinmektedir.
  • Greyfurt enfeksiyon hastalıklarında da derdinize deva olmaktadır. İçeriğinde bulundurduğu flavonoid sayesinde vücudunuzu enfeksiyonlar korur ve vücudunuzdaki enfeksiyonları da defetmektedir. Düzenli bir şekilde greyfurt yemek kardiovasküler hastalıklara karşı da bağışıklığınızın güçlenmesini sağlamaktadır.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenmek hem sağlığımız açısından hem de vücudumuzdaki kilolarımız açısından oldukça önemlidir. Peki, sağlıklı beslenme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir