23 Temmuz 2017 - Pazar
Anasayfa » Evlilik » Gebelikte Saçlar Neden Dökülür?
Gebelikte Saçlar Neden Dökülür?

Gebelikte Saçlar Neden Dökülür?

Gebelik sırasında vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Bunlardan biri, kadınların sık sık şikayet ettiği saç dökülmesidir.
Aslında, gebelik sırasında saç dökülmesi yaygın bir olaydır. Ancak, çoğu kadın bu durumdan endişe duyuyor.
Saç Dökülmesini Serkan Aydın tüm kadınlara gebelikte saç dökülmesi sorununu şu şekilde bildirdi:

Neden hamilelikte saç dökülmesi meydana gelir?
Hamilelikte saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri, gebelik hormonlarının vücuda olumsuz etkileri olmasıdır. Normalde saç uzatma periyodunda kılların yüzde 80’ini büyür; dökülen saç miktarı gözle görülür bir şekilde arttığında bu oran yaklaşık yüzde 70-60’dır.

Saçınızı kısaltın, doğal yağlarla besleyin.
Hamilelikte kimyasal bileşenlerden kaçınmak ve bitkisel yağlar kullanmak daha güvenlidir. Badem yağı, susam yağı, zeytinyağı ve ceviz yağı gibi besleyici etkilere sahip yağları kullanmak faydalı olur. Bu tür yağlardan sonra günde 1 veya 15 kez bir banyo yapmadan önce bir masaj yapın ve bir dahaki sefere bekleyerek 15-20 dakika bekleyin, saçımıza hacim ve parlaklık artırın.
Geldiği yeri anımsamanız yararlı; Saçları kısa tutmalıyız, çünkü saç hamilelik döneminde daha fazla kırılır. Bu kısalık saçların kopmasına engel olur ve daha dolgun görünmesini sağlar.

Hamilelikte saç dökülmesi kendiliğinden durur mu?
Gebelik sırasında, birçok gıdalar vücutta kaçınılmaz olarak yetersizdir. Bu süreç kendini açıkça 10. haftadan 14. haftaya kadar tezahür eder. Ne yazık ki doğumdan 6 hafta sonrasına kadar devam edebilir. Farklı bir problem yoksa saç dökülmesi, bu işlemin sonunda kendiliğinden, doğal yollarla geçecektir. Normal koşullar altında, boşaltmanın ardında başka bir sorun yoksa, gebelik sırasında saç dökülmesinin ne zaman durdurulacağı sorusuna verilen cevap, emzirmenin sona ermesidir. Bu evrenin sonunda, saçınızda önemli bir artış olmazsa, büyük olasılıkla yapısal bir problem olur.

Hamilelik sırasında sağlıklı saçlar için beslenme önemlidir
Hamilelik süresince, sağlıklı saçlar için kalsiyum bakımından zengin yiyecekler kesinlikle diyetinize dahil edilmelidir. Bu sağlıklı bir vücut ve saç için gereklidir. Daha sonra, az yağlı süt ürünleri, balık, pancar, ıspanak, brokoli, sedir otu yaprakları gibi yeşil yapraklı sebzeler yararlıdır ve beslenme açısından gıdaları sürekli desteklemektedir.
Folik asit diyeti de bu süreçteki tavsiyeler arasındadır. Folik asit yeni saç hücrelerinin oluşumunda etkilidir. Mercimek, ıspanak, siyah ve kırmızı pancar, Brüksel lahanası, lahana, brokoli, kuşkonmaz, fasulye, baklagiller ve narenciye folik asit bakımından zengindir. Elbette, demir zengin gıdalarla birlikte hepsi de tüketirsek faydasız oluruz.

Hamilelikte saç dökülmesini durdurmanın bir yolu var mı?
Bir söylemin yanlış olması gebelikte saç dökülmesini tamamen önlemek mümkündür. Bu süreçte kadınlar saçlarını büyütmek zorunda kalacaklar. Önemli olan saç dökülmesinin yoğunluğunu en az azaltmak için doğru beslemeyi, bu süreçte doğru bakımı yapmaktır. Ayrıca, bu sürecin hassas bir dönem olduğu düşünüldüğünde, mümkün olduğunca inorganik maddeleri önlememiz gerektiğini vurgulayalım.

Stresten uzak durun
Bütün bu konulardan bağımsız olarak ana formül; Mutluluk, huzur ve kişisel rahatlama. İnsan ruhu ve bu ruhun nasıl beslendiği, saçından tutun ve tüm organlarım kadar yansıyacaktır. Hele’nin çok hassas bir kadının ruhu olduğunu düşünürsek … Bu hassasiyette, hamilelik dönemi stres yaratmayan bir ortamda geçmelidir.
Sağlıklı gebelik, sağlıklı bir ruh ve organik beslenme ve bakım ile yapılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Bebeğinizin cinsiyetini anlamanın batıl yolları

Bebeğinizin cinsiyetini anlamanın batıl yolları

Günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki, gelişen ultrason cihazlarıyla bebeğin cinsiyetini neredeyse 14. Haftadan itibaren …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir