25 Temmuz 2017 - Salı
Anasayfa » Diyet » Dukan Diyeti
Dukan Diyeti Kitabı

Dukan Diyeti

Dukan diyeti ünlü diyetisyen ve beslenme uzmanı olan Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulmuş bir diyet ve beslenme programıdır. Dukan oluşturduğu bu diyet programı sayesinde tüm dünya çapında tanınmış ve ünlü diyetisyenler arasında yerini almıştır. İlk olarak Dukan diyeti 2000 senesinde yayınlanmış ve marka haline gelmiştir. O tarihten günümüze Dukan diyet programı büyük başarılar elde etmiştir.

DUKAN DİYETİ NASILDIR

Dukan diyeti, yemek yemeyi kesmeden hızlı bir şekilde kilo vermeyi amaçlayanların tercih ettiği ünlü diyet programıdır. Evreleri vardır ve bu evreler sizin ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı olarak değişmektedir.  Her ne kadar bu evreler değişse de genellikle zayıflamak isteyen insanlar için dört evrede gerçekleşmektedir. Bunun ilk iki evresi zayıflama evresi, son iki evresi ise kilonun korunması evresidir.

DUKAN DİYETİ EVRELERİ

Dukan Diyeti Kitabı
Dukan Diyeti Kitabı

Dukan Diyeti Atak Evresi:

Diyetin bu aşaması verilmek istenen kiloya göre 1 ila 10 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Diyetin bu evresinde yalnızca saf proteinler alınmaktadır.

Dukan Diyeti Seyir Evresi:

Diyetin bu evresi bir gün protein, bir gün sebze alınan evredir. Seyir evresinde gün için bir kısıtlama yapılmamıştır. Kafanızda belirlediğiniz kiloya ulaşana dek bu seyir evresinde kalabilirsiniz.

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi:

Dukan diyeti güçlendirme evresi ise kilo kaybının yavaşlatılıp, beslenme alışkanlıklarının düzenlendiği evredir.  Güçlendirme evresinde yiyecekler yasaklananlar ve serbest olanlar şeklinde sınıflandırılmıştır. Bu evrede haftanın yalnızca bir günü protein alınması yeterli olacaktır.  Diğer evrelere göre daha esnek olan bir evredir. Belirli bir kilo verildikten sonra daha fazla kilo verilmek için bu evreye devam edilmesi gerekmektedir. Diyelim ki iki kilo daha vermek istiyorsunuz o zaman 20 gün daha bu evrede devam etmeniz gerekecektir.

Dukan Diyeti Koruma Evresi:

Evreler arasındaki en kritik olan evre olarak belirtilmektedir. Koruma evresinin uygulanmayıp ihmal edilmesi halinde verdiğiniz kiloları hızla geri almaya başlayabilirsiniz.  Koruma evresinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır, ancak haftanın bir günü protein alınması lazımdır ve bundan sonraki hayatınız için böyle devam etmesi gerekmektedir.

DUKAN DİYETİ ZARARLARI

Hızla kilo vermek için yapılan her diyet tipinde olduğu gibi Dukan diyetinde de bazı zararlar ve riskler bulunmaktadır. Diyabet hastaları ile kalp ve böbrek rahatsızlığı olanların kesinlikle bu diyetten uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Dukan diyetinde tek tip beslenilmesi nedeniyle vücuda gerekli vitamin ve mineraller alınamayıp eksik kalmaktadır.  Bu da vücudun dengesinin ve sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir.  Bir diğer riskte fazla protein alınması nedeniyle ilerleyen zamanlarda gut hastası olma riskidir.

Size tavsiyemiz bilgi amaçlı yazdığımız dukan diyeti ve buna benzer diyetleri kesinlikle kendi başınıza yapmayıp, diyetisyenlerin gözetiminde onların tavsiyelerine uyarak yapmanızdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda ortaya çıkan aşırı kilo artışı, aşırı yemek yemenin bir sonucu olarak gözlemlenmektedir. Aşırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir