24 Temmuz 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Evlilik » Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır
Düğün Organizasyonu

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır

Evlilik yeni bir hayata başlamaktır. Yeni hayatınıza adım atacağınız düğün günü için hazırlıkların planlı ve programlı yapılması, herşeyin önceden ayarlanması çok önemlidir.

Size en önemli tavsiyemiz yapmayı düşündüğünüz her şeyi, yaptığınız her planı not alın. Konuk sayısını belirleyerek konuk listesini oluşturun. Burada belirleyeceğiniz konuk sayısı mekan seçimi ve catering (tedarik) hizmetleri ile davetiye adedi gibi düğün organizasyon işlerinin geri kalan aşamalarında belirleyici olacaktır.

Düğün organizasyonu elbetteki kolay bir iş değildir fakat planlı bir organizasyo ve iyi bir odaklanma ile hayallerinizdeki düğünü yaşabilirsiniz. Bu yazımızda basit olarak size düğün planlaması sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz bir liste ile yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle düğün gününüzü başlangıcından sonuna kadar zihninizde canlandırmaya çalışın. Hayalinizdeki düğünün nasıl olduğunu ve nasıl bir yerde, nasıl bir ortamda evlenmek istediğinizi düşünün. Konuklarınız nasıl giyinmeli, servisi yapılacak yemekler ve içecekler nasıl olmalı. Tüm bunları etraflıca düşünün.

Düğün tarihinizi belirleyin. Yaz aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız tarih belirlemeden önce düğün salonları, düğün organizasyonu yapılabilen mekânlarla en az 4-5 ay önceden konuşmanız ve rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Boş mekan bulabilmeniz için bu çok önemlidir.

Tüm organizasyon için aşağı yukarı bütçenizi belirleyin. Bu aşama hayallerin gerçeklerle harmanlandığı aşama olacaktır. Nelerden asla vazgeçmezsiniz, neleri istemiyorsunuz, neler olsa da olur olmasa da bu noktada karara bağlanabilir.

Pırlanta, alyans ve tektaş gibi takı mücevher işleri için yakınlarınızdan tavsiye alabilir, tanıdık ve indirim yapabilecek bir yer olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Pırlanta ve takı modelleri ile fiyatlarını internetten de araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

Düğün organizasyon firması ile anlaşacaksanız süsleme, yemek, içki ve oturma düzeni gibi konularda konuşmak için randevu alın. Organizasyon firmasından düğün mekânı için fikir alabilir ya da sizin seçtiğiniz mekânda olabilecek kısıtlama ve kurallar ile ilgili görüşmelerini sağlayabilirsiniz. Anlaşmanın ardından sözleşmenizi dikkatlice yaparak tüm şart ve isteklerinizi belirtin.

Nikâh memuru için oturduğunuz il veya ilçede bulunan evlendirme dairesine gidin ve evlilik için gerekli belgeleri alın. Eskiden sağlık raporu almak 3-4 gün sürüyordu ancak artık detaylı bir sağlık raporu istenmiyor. Siz yinede bu işlemler için en az 1 hafta ayırın. Yine tekrarlayalım eğer yaz aylarında yani evlilik mevsiminde düğün yapmayı düşünüyorsanız bu işlemleri en az 4-5 ay önceden başlatmanız nikâh memurunun ajandasının dolu olabileceğini düşünerek uygun olacaktır.

Konuklarınızın bulunduğu davetli listenizi oluşturun ve düğün davetiyesine karar verin. Kendi ailenizden ve eşinizin ailesinden davetli listesi konusunda yardım alabilirsiniz. Davetiyelerin dağıtılması ayrı bir iş olduğu için mümkün olanları elden dağıtın geri kalanları dağıtmak için bir kurye firmasıyla anlaşabilirsiniz.

Gelinlik ve damatlık seçimini yapın. Gelin adayları son 1-2 ayda stresten ve çoğunluğu diyet yaparak 3-4 kilo vermektedir. Sizde diyet yapmayı düşünüyorsanız gelinlik provasını düğüne 15 gün kala tekrar yapın. Gelinlik modelleri konusunda modavebakim.com’u takip etmeyi ihmal etmeyin. En güncel ve son model gelinlikleri sitemizde bulabileceğinizi unutmayın.

Düğün gününüze 10 gün kala catering (tedarik) firması, düğün organizasyon firması ile görüşerek son detayların üzerinden geçin. Mümkünse servis yapılacak yemeklerden tadın.

Başta da belirttiğimiz gibi düğün planlaması ve organizasyonu kolay bir iş değildir. Tüm bu ana başlıklar dışında karşınıza çözülmesi gereken pek çok sorun çıkabilir ve çıkacaktır. Ancak unutmayın ki bu mutlu bir gün, stres yapmayın, herkes düğününüze mutluluğunuza ortak olmak için gelecek… Tadını çıkarın…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Alo Şiddet Hattı

Alo Şiddet Hattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve şiddete maruz kalanlara destek için “Alo Şiddet …

2 Yorumlar

  1. Nagehan

    Bu konulara ek olarak çeyiz hazırlıklarında neler alınması gerektiği ve bebek bekleyenler içinde hastaneye giderken çantada neler olması gerektiği hakkında da bilgi içeren yazılar olursa seviniriz

  2. admin

    Merhaba Nagehan hanım, En kısa zamanda istediğiniz konularda yazı ekleyeceğiz. Sitemizi takip etmeye devam edin. İyi günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir