24 Temmuz 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Diyet » Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma
Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Doğum sonrası kilo bayanların en büyük sorunlarından birisidir. Fakat doğum sonrası kilolardan kurtulmak sanılanın aksine çok zor değildir.

Hamilelikte Fazla Kilolar

Birincisi bayanlar gebelik döneminde tamamen hormonel değişimine bağlı annelik içgüsü ile bebeklerin gelişimine katkıda olacağını düşünerek abartılı besleniyor. Daha sonra bebeklerini daha iyi beslemek amaçlı sütleri olsun diye yine abartılı beslenip ciddi kilolar alıyorlar. Bu kiloları bazen gebelikle birlikte ve doğum sonrası oluşan bayanların gözardı ettiği veya üzerinde durmadığı her ne kadar doktorların mutlaka uyardığı düşünülsede bazen gözden kaçabilen veya ihmal edilen bazı hormon testlerinin yapılmamasıyla da alakalıdır.

Doğum Sonrasında Hormon Değişiklikleri

Doğum Öncesi ve Sonrası Dengeli Beslenme

Bir yerden sonra olay sadece yemek veya yememek değildir. Örneğin doğumla birlikte hormon değişimine bağlı tiroid bezlerinde değişim, şeker hastalığı nedeniyle de değişim meydana gelebiliyor. Bayanların mutlaka doğumdan sonra bu iki hormona baktırmaları gerekiyor. Ayrıca emzirirken çok sütüm olsun diye abartılı beslenilmemesi gerekiyor. Sütün olması için bol sıvı gıda almanız, psikolojik olarak çok rahat olmanız az ama kaliteli beslenmeniz gerekiyor. Çocuğunuz için bundan daha fazlasını yapmanıza gerek yok. Daha fazlası size yağ olarak dönecektir.

Doğum Sonrası Formunuzu Geri Kazanmak İçin Öneriler:

1- Dengeli Beslenmelisiniz. Tüm besin gruplarından yemeye çalışın. Kalsiyumu bol gıdalar, karbonhidrat, protein, meyve sebzeler ile beslenin.
2- Tatlılar, hamur işleri, abur cubur gıdaları tüketmeyin. Bu ihtiyaçlarınızı kuru veya taze meyveler yiyerek giderebilirsiniz.
3- Egzersiz yapın. Karın kaslarınızın eski formuna dönebilmesi için bu şarttır. Sezaryen doğum yaptıysanız biraz daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.
4- İster yalnız ister bebeğinizi yanınıza alarak uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.
5- Ara öğünleri atlamayın ve akşam öğününü hafif yapın.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Hamilelik Sonrası Korse KullanımıGebelik esnasında, doğum ve sezaryen sonrasında gevşeyen karın kaslarınız nedeniyle bayanlarda göbek kalacak korkusu olabilir. Bunu engellemek için lohusalık sonrasında karın kaslarınız için egzersizlere başlamanız gerekir. Bunun yanı sıra korse de giyilebilir. Bu karnınızı toplamaya yardımcı olacaktır. Korsenin zararı olmayacaktır fakat pamuklu ve fazla sıkı olmamasına dikkat etmelisiniz. Yatarken korse ile yatılmamalıdır. Ayrıca en fazla 3 saat korse takılmalıdır. Sezeryan ve normal doğum sonrasında korse kullanımı ameliyat ve doğumdan 10 gün geçtikten sonra kullanılması önerilmektedir. Doğum öncesi ve sonrası alınan kilolardan kurtulmak için yeni ve güncel yazılarımızla sizlerle olacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda ortaya çıkan aşırı kilo artışı, aşırı yemek yemenin bir sonucu olarak gözlemlenmektedir. Aşırı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir