24 Haziran 2017 - Cumartesi
Anasayfa » Diyet » Diyette Bitkilerin Önemi
Diyette Bitkilerin Önemi

Diyette Bitkilerin Önemi

Günümüzde en sık rastlanan ve git gide artan sağlık probleminin başında şişmanlık gelmektedir. Şişmanlık, başlı başına bireylerin hayat kalitesini düşürmenin yanı sıra kalp damar hastalıkları, endokrin hastalıkları, diyabet gibi birçok sorunu da peşinden sürüklemektedir.

Şişmanlık günümüzde artık daha küçük yaşlarda daha sık görülmeye başlamıştır. Bu durumda oldukça tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Aşırı kilo artışı beraberinde diyet yapmayı getirmiştir. listeleri kişinin vücut tipine uygun olmalıdır. Kişinin vücut tipine uygun olmayan diyetler kişiye yarardan çok zarar getirebilmektedir. Ayrıca kişinin kendi başına diyet uygulamasından çok bir uzman tarafından ayarlanan diyetleri uygulaması önerilmektedir. Ayrıca diyette bitkilerin önemi oldukça büyüktür.

 

Diyete Yardımcı Bitki ÇaylarıDiyete Yardımcı Bitki Çayları

Günümüzde şişmanlığı önleyecek bir ilaç ya da bir aşı henüz geliştirilememiştir. Bu noktada zayıflama ve kilo kontrolünü destekleyici olması amaçlı bitki çaylarının kullanımı artmıştır. Günlük hayatımızda kullanım kolaylığı ile beslenme programlarının vazgeçilmezi olarak yerini alan bitki çaylarının kullanımı da uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Diyette bitkilerin önemi olduğu kadar bitki çaylarınında önemi büyüktür. Bitki çayları içerikleri ile vücutta yağ birikimini engeller, vücuttaki ödemin atılmasına destek olur, şeker metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur, bağırsaklarda besinlerin kalış sürelerinin kısaltılmasını sağlayan bu çaylar kilo kontrolüne yönelik uygulamalarda daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilmesini mümkün kılıyor.

Bitki çaylarında dikkat edilmesi gereken noktaların başında kapalı olarak muhafaza edilen bitki çaylarının tercih edilmesi gelmektedir. El değmeden paketlenmiş ürünler sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise çayın hangi bitkiden üretildiği ve hangi bitkinin hangi etkiye karşı kullanılması gerektiğini bilmektir.

İçeriği tam olarak bilinmeyen ve kuvvetli biyolojik sonuçlara yol açabilecek bitkileri kullanmadan önce kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bitki çayını kullanacak kişinin yaşı, ergenlik veya hamilelik gibi özel bir durumu olup olmamasına dikkat edilmelidir.

 

sağlıklı beslenme ve diyetZayıflamaya Yardımcı Olan Bitki Çayları

  • Yeşil ve beyaz çay yağ yakıcı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu çaylar zayıflama sürecinin vazgeçilmezleri arasındadır.
  • Mate, kekik, biberiye içerikli çaylar yağ yakıcı etkilerinin yoğun olduğu bitki çaylarıdır. Değişik lezzetler ie harmanlandığı zaman içimi daha kolay bir hal almaktadır.
  • Barut ağacı çayı bağırsakların hızlı bir şekilde boşaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kiraz sapı, funda yaprağı çayları da vücuttaki ödemin atılmasında bire bir etkilidir.
  • Dut yaprağı ve tarçın kabuğu çayı şeker metabolizmasının düzenlenmesine ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda son derece etkilidir.

 

diyet ve sporDiyette Metabolizma Hızlandırmaya Yardımcı Bitkiler

  • Yapılan araştırmalar sonucunda tarçın, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı bir bitkidir. Tatlıdan vazgeçemeyenler için diyette son derece yardımcı olan tarçın kahve, çay ya da yoğurt içine kullanılarak tüketilmelidir.
  • Yeşil çay karın bölgesindeki yağların yakılmasında son derece etkilidir. Günde birkaç fincan tüketilen yeşil çay ile kilo kaybını destekleyebilirsiniz.
  • Lif bakımından zengin olan greyfurt yağ yakıcı özelliğinin yanında kişiye tokluk hissi vermektedir. Yemeklerden önce yarım greyfurt yemek veya yarım bardak greyfurt suyu içmek hem daha az yemek yemeyi sağlayacaktır hem de daha az kalori alımına yardımcı olacaktır.
  • Su içeriği yüksek olan gıdalar arasında bulunan karpuz, bağırsaklarda daha fazla yer kaplar. Bunu sonucunda da kişinin daha az yemek yemesini sağlayacaktır. Karpuz gibi diğer su içeriği bakımından yüksek olan çiğ meyve ve sebzeler düşük kalori almaya yardımcı olur.
  • Armut ve elma gibi lifli meyvelerde su içerikli oldukça yüksektir. Bu gibi meyvelerin sularının içilmesi yerine kendilerinin yenmesi hem daha fazla lif alımını sağlayacaktır hem de efor harcamak açısından da daha sağlıklıdır. İçerisinde bulunan yoğun lif sayesinde sindirim sisteminde olumlu etkilerinin yanında zayıflamayı da kolaylaştırmaktadır.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Detoks

Detoks Nedir

Detoks Nedir? Modern yaşam içerisinde farkında olarak ya da olmayarak bedenimize aşırı yükleniriz, soluduğumuz hava, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir