26 Haziran 2017 - Pazartesi
Anasayfa » Diyet » Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?
Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir

Aşırı Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda ortaya çıkan aşırı kilo artışı, aşırı yemek yemenin bir sonucu olarak gözlemlenmektedir. Aşırı yemenin sebepleri de uzmanlar tarafından araştırılmıştır ve bunu sonucunda aslında bu problemin bir sebep değil de bu problem altında yatan bir belirtidden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Farketmeden yenilen yemekler, aşırı üzüntü ve stres gibi sebeplerde aşırı yemenin sebepleri arasında gösterilmektedir. Örneğin erkeklerin maç sırasında farkında olmadan yedikleri çok fazla abur cubur veya kadınların üzüntülü olduğu zamanlarda yedikleri çikolata gibi abur cuburlar aşırı yemek ve beraberinde aşırı kilo sebebidir.

Kompülsif Nedir?

Aşırı yemek yemenin gerisinde kişide herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı da belirlenmelidir. Örneğin, tıpta kompülsif adı verilen aşırı yemek yeme hastalığının kökeni olarak iştahsızlık ya da oburluk hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalık aynı zamanda kişide şeker ve kalp hastalıklarına da sebep olabilmektedir.

Kompülsif yani aşırı yeme hastalığı kişide oluşan suçluluk ve depresyon duygularının ardından başlamaktadır. Kompülsif kas yapmak için protein almak değildir. Aksine kişinin aç olmadığı halde yemek yemesidir. Bu durum kadınlardan çok erkeklerde görülür. Ancak erkekler kadınlar kadar kilolarını dikkate almadıkları için çok fazla fark edemeyebilirler.

obezite-nedirAşırı Yemek Yemenin Psikolojik Sebepleri

 • Can sıkıntısı aşırı yemek yemenin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Yapılacak hiçbir iş olmadığı zaman kişi normalden daha çok yemek yemeye başlayacaktır. Televizyon karşısında saatlerce harcanan zamanda size eğer çekirdek, çikolata, cips tarzı şeyler eşlik ediyorsa bu sizi hem aşırı yemenize sebep olacaktır hem de sizi şişmanlatacaktır.Yemek yeme, kişide mantıktan çok duygulara dayanan bir aktivitedir. Yani bir kişinin kilo alımı o kişinin duygularıyla doğru orantılı olarak gelişmektedir.
 • Stres ve bunalım bir diğer aşırı yemek yeme sebepleri arasındadır. İş, aile veya okuldan kaynaklı stres duygusu kişiyi aşırı yemek yemeye itecektir. Çoğu insan stres ve duygularıyla mücadele ederken normalden fazla yemek yerler. Çünkü yemek yeme insanlarda güç ve kontrol duygusu vermektedir. Kişide oluşan bu duygu ve dolu bir midenin kişiye kazandırdığı duygu sayesinde de kişinin dikkati kendi problemlerinden uzaklaşacaklardır.
 • Sigara ve alkolü bırakmak isteyen kişilerde de aşırı yeme alışkanlığı ortaya çıkmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi ellerini sürekli meşgul edecek bir şeyler aramaktadırlar. Meşguliyet olarakta kendilerini yemek yemeye iterler. Bu yolu zararsız olarak görürler. Ancak bu yol kişiyi olumsuz olarak etkileyip kilo artışına sürükler.
 • Kültürlerin yaşam tarzından doğan alışkanlıklar sonucu ortaya çıkan atıştırmalıkların yağ ve sodyum oranı oldukça yüksektir. Bu atıştırmalıklar da kişinin aşırı yemesinin sonucunda kilo alımına sebebiyet vermektedir.

Aşırı Yemek Yiyen İnsanların Ortak Özellikleri

 1. Aşırı yemek yiyen insanlar hızlı yemek yiyen insanlardır.
 2. Bu kişiler ya gündüz çok erken saatlerde ya da gece çok geç bir saatte kimsenin yediklerini göremeyecekleri bir saatte yemeklerini yerler.
 3. Bu kişilerde aşırı yemek yeme dürtüsü olduğu için acıkmadıkları halde yemek yerler ve bunun sebebi olarakta incinmiş duygularını tatmin etmek ve içlerindeki acıyı dindirmek olarak görürler.
 4. Aşırı yemek yiyen insanlar yemek yedikten sonra suçluluk ve utanç duygusu hissederler.

Aşırı yemenin sebebiAşırı Yemek Yeme İle Nasıl Baş Edilir?

 • Kişinin neşesi kaçtığı zaman, stres yaşadığı zaman kendisini karbonhidrat bakımından zengin abur cuburlara vermesi yerine egzersiz yapması, dışarıya çıkıp yürüyüş yapması önerilir. Böylece kişide mutluluk hormonu salgılanacaktır ve aşırı yemek yeme isteğinden de kurtulmuş olacaktır.
 • Her besinin kendisine özgü etkileri vardır. İlle de bir şeyler yiyecekseniz yararlı besinler yemeyi tercih ediniz. Karbonhidrat bakımından düşük protein bakımından yüksek gıdalar tavsiye edin. Eğer karbonhidratlı besinler tüketecekseniz de yavaş yavaş tadını alarak bu besinleri yiyiniz
 • İnsan vücudu altı-yedi saatlik uykuyu yeterli görmektedir. Kişinin her gün düzenli uyuması da kilosunu dengelemede ve aşırı yeme alışkanlığını da dengelemiş olacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Sağlıklı detoks adımları

Sağlıklı Detoks Önerileri

Sağlıklı detoks adımları… – Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme detoksun temelidir. Her yemekte et, süt …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir