25 Temmuz 2017 - Salı
Anasayfa » Sağlık » 1 Aylık Bebek Bakımı
Aylık Bebek Bakımı

1 Aylık Bebek Bakımı

1 Aylık Bebek Bakımı başlıklı yazımızda, sizler için uzman görüşlerinden derlediğimiz faydalı bilgiler sunacağız. 1 aylık bebek bakımı, aynı zamanda yenidoğan bebek bakımı kapsamında kabul edilmekte ve bakım-gelişim sürecinde aynı başlık altında incelenir.

1 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebeğiniz şiş gözler, şiş cinsel bölge, biraz biçimsiz bir kafa ve krem benzeri bir maddeyle kaplanmış bir ciltle size merhaba diyecek. Dert etmeyin, bu detaylar en kısa sürede geçecektir.

Araştırmalar gösteriyor ki, 1 aylık bebekler, annelerinin sesine tepki vermekte, o tarafa doğru dönmektedir. Bu nedenle, her fırsatta sakin bir sesle bebeğinizle konuşmayı, ona şarkılar fısıldamayı ihmal etmeyin.

Bebeğiniz zaman zaman aralamayı başarsa da, çoğunlukla gözleri kapalı olacaktır. Zaman içinde gözlerini açık tutma süresi artacak, hatta etrafında belirgin renklere sahip cisimlere odaklanmaya başladığına şahit olacaksınız.

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

  • Bu ay içinde bebeğiniz yaklaşık15 -25 cm mesafeye kadar görebilir. Daha ilerisi onun için bulanık olacaktır.
  • Günün 17 ile 20 saat kadarını uyuyarak geçirir. Bu süre içerisinde çoğunlukla sakindir. Hemen her 2-3 saatte bir emmek için uyanacaktır.
  • Yakınında bulunan yüzlere bakar, inceler. Gözleriyle kısa süreli takip edebilir.
  • Değişen ortam sıcaklığından rahatsız olur.

2-3 saatte bir emmek isteyecektir demişken, beslenme konusuna değinelim. Bu ay içerisinde bebek, emme refleksi ile beslenir. Gerçekten kuvvetli olan bu refleks yardımıyla, annenin memesini bulur ve emmeye başlar.

Bu süre içinde bebeğiniz sevginizi hissediyor ve daha fazlasına ihtiyaç duyuyor olacaktır. Onu kucağınıza almaktan, dokunarak, okşayarak sevmekten çekinmeyin. Düzenli olarak kucağa alınan bebekler, doğumdan sonra kısa süre içerisinde bakışlarını karşısındakinin yüzüne odaklamayı başarır.

Uyku esnasında, bazen refleks olarak yapacağı ani hareketler kendi kendini uyandıracaktır. Kundak yapmadan, gevşek şekilde sararak bu durumun önüne geçmiş olursunuz.

Sesinizi duymak ona her zaman iyi gelecektir. Gürültüden, ani ve sert seslerden rahatsız olacağı gibi, sizin sakin sesinizden memnun olacaktır. Onu her tuttuğunuzda avcunuzla başını desteklemeyi unutmayın. Sizi tanıması için yüzünüzü yüzüne yaklaştırabilirsiniz, dilerseniz. Ayrıca uyuduğu yerde, yukarı göz hizasına dikkat çeken renklerde oyuncak asarsanız, bu da odaklanma-görme gelişimine fayda sağlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BUNA DA BAKMALISIN

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenmek hem sağlığımız açısından hem de vücudumuzdaki kilolarımız açısından oldukça önemlidir. Peki, sağlıklı beslenme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir